E-MÜSTAHSİL

     

Dijital Dönüşüm

ihtiyaç duyduğunuz profesyonel ve doğru çözümler için ürünlerimizi inceleyin

E-Müstahsil Nedir? Neden İhtiyaç Duyulur ?

E-Müstahsil ürünü birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenlerle, defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden satın aldıkları malların bedelini ödedikleri sırada oluşturdukları makbuzun dijital ortamda oluşturulup mali mühür ile imzalı olarak GIB’e iletildiği dijital halidir. Geçmişte bu işlem kağıt ortamda iki nüsha müstahsil makbuzu tanzim edilip, nüshalardan biri ıslak imzalanıp satıcı çiftçiye verilerek, diğer nüshası ise satıcı çiftçiye ıslak imzalatılıp tüccar tarafından alınarak yapılmakta ve kağıt ortamda saklanmaktaydı. E-Müstahsil ile birlikte dijital ortamda düzenlenen makbuzun çıktısı alınarak sadece Satıcı Çiftçi tarafına bu ıslak imzalı nüsha verilmesi yeterli oluyor. Tüccar tarafında ise elektronik sertifika ile imzalı dijital hali muhafaza ediliyor.

Lupe E-MM Ürünü Nasıl Çalışır?

SAP sisteminizde oluşturduğunuz müstahsil makbuzları Lupe E-mm ürününün kokpitine düşer ve bu kokpit aracılığı ile Özel Entegratörün sistemine gönderimi&takibi sağlanır. Lupe E-dönüşüm ürünleri QNB E-finans Özel entegratörü ile tam entegredir.

E-Müstahsil’in Avantajları Nelerdir ?

  • Makbuz oluşturma sürecinin kısalması ve basım maliyetlerinin ortadan kalkması ile verim ve tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Üst düzey güvenlik anlayışı ile kurulan alt yapı sayesinde verilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.
  • Satıcı Çiftçilere mail ve SMS yolu ile makbuz gönderimi sağlanır.
  • Elektronik müstahsil makbuzu çevrecidir, kağıt kullanımını azaltır, doğayı korur.

Kimler Kullanmak Zorundadır?

  • E-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan mükelleflerden faaliyetleri gereği aynı zamanda müstahsil makbuzu düzenlemek zorunda olanlar, 01/07/2020 tarihine kadar (2020 ve müteakip yıllarda e-Fatura uygulamasına geçen ve müstahsil makbuzu düzenleme zorunluluğu bulunan mükellefler e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde) gerekli başvuruları yaparak e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına geçiş yapmak zorundadır.
  • Hal Kayıt Sistemine bildirim yapma yükümlülüğü bulunan ve komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticareti ile iştigal eden mükellefler, 01/01/2020 tarihi itibariyle müstahsil makbuzlarını, e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlemek zorundadır.
  • E-Müstahsil Makbuzu, yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt ortamdaki “Müstahsil Makbuzu” belgeleri ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

Detaylar için bizi her zaman arayabilirsiniz +90 312 219 52 30

"AYRINTILI BİLGİ İSTEYİN" size özel çözümlerimizi sunalım!