E-DEFTER

     

Dijital Dönüşüm

ihtiyaç duyduğunuz profesyonel ve doğru çözümler için ürünlerimizi inceleyin

E-Defter Nedir?

Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usulleri Kanunu gereği tutulması zorunlu olan defter-i kebir ve yevmiye defterinin dijital ortamda tutulmasını sağlayan uygulamaya e-defter adı verilmektedir.

E-Defter Beratı Ne Demektir?

E-defterin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçerli kabul edilebilmesi için dijital olarak hazırlanan, “Defter Bilgileri”, “Firma Bilgileri”, “Mali Müşavir Bilgileri”, “Vergi Bilgileri” ve “Mali Mühür” kalemlerinin GİB’e iletilmesi işlemine e-defter beratı adı verilir.

Mali Mühür Ne Demektir?

E-defterin geçerli olması için gerekli olan elektronik doğrulama sertifikasına mali mühür denilmektedir. E- defter uygulaması kullanan tüm işletmelerde mali mühür kullanılması gerekli olup, e-fatura kullanan mükelleflerin mevcut mali mührü, e-defter için de geçerlidir.

Lupe E-Defter Uygulaması İşletmelere Neler Kazandırır?

  • ​ABAP platformunda geliştirilmiştir ve SAP sisteminiz içinde çalışır, bu sebeple ayrı bir sunucuya, üçünü parti programlara ihtiyaç duymaz.
  • Kolay arayüzü sayesinde zaman ve personel tasarrufu sağlar
  • Defter onaylama ve basım süreçlerini en aza indirir.
  • Ekstra sunucu yatırımı ve bakım idame gerekitirmez.
  • Faturaların PDF ve XML formatında çıktı alınmasını sağlar.
  • Yasal mevzuatlarda meydana gelen değişiklikler ürüne yansıtılır ve güncel tutulur.
  • Onaylanmış defterlerin Vergi Usulleri Kanunu'na göre 5 yıl, Türk Ticaret Kanunu'na göre 10 yıl saklanması gerekmektedir. Bu zorunluluk işletmelerin ciddi bir arşivleme problemi ile karşılaşmasına neden olmaktadır. E-Defter uygulamamız sayesinde dijital olarak arşivlenen onaylı defterlere QNB eFinans portalinden 10 yıl boyunca istenildiği zaman ulaşılabilmektedir (üyeliğinizi iptal etseniz bile).

Detaylar için bizi her zaman arayabilirsiniz +90 312 219 52 30

"AYRINTILI BİLGİ İSTEYİN" size özel çözümlerimizi sunalım!